Рекомендації суддям

Рекомендації суддям

 

Підготовлено на основі і відповідно до Рекомендацій Міжнародної федерації бадмінтону (BWF)

 

Затверджено на засіданні виконавчого комітету Федерації бадмінтону України 05.12.2009 року

 

  1. ВВЕДЕННЯ

 

1.1. Рекомендації суддям випущені BWF з метою стандартизації контролю гри у всіх країнах відповідно до її Правил.

 

1.2. Метою цих Рекомендацій є поради суддям на вишці щодо того, як контролювати матч чітко, справедливо і не бути настирливим, дотримуючись Правил гри.  Ці Рекомендації також є керівництвом для суддів на подачі і суддів на лінії з виконання ними своїх обов’язків.

 

1.3. Всі судді повинні пам’ятати, що гра для гравців.

 

  1. СУДДІ І ЇХНІ РІШЕННЯ

 

2.1.Судья на вишці підзвітний головному судді і діє під його керівництвом або під керівництвом відповідальної особи в разі відсутності головного судді (Правила, п.17.2).

 

2.2.Судья на подачі зазвичай призначається головним суддею, але може бути замінений головним суддею або суддею на вишці після консультації між собою (Правила, п.17.6.4).

 

2.3.Судья на лінії зазвичай призначається головним суддею, але може бути замінений головним суддею або суддею на вишці після консультації між собою (Правила, п.17.6.4).

 

2.4.Решення судді має бути остаточним з усіх питань, що знаходяться у його компетенції, за винятком випадків, коли, на думку судді на вишці (без сумнівів), суддя на лінії оголосив помилкове рішення. У цьому випадку суддя на вишці повинен змінити рішення судді на лінії (Правила, п.17.5). Якщо, на думку судді на вишці, суддя на лінії повинен бути замінений, суддя на вишці повинен звернутися до головного судді (Правила, п.17.6.4; Рекомендації, п.2.3).

 

2.5.Коли хто-небудь із суддів на корті не може прийняти рішення, рішення приймає суддя на вишці. Коли і суддя на вишці не може прийняти рішення, необхідно призначити «спірний» (Правила, п.17.6.6).

 

2.6.Суддя на вишці повинен відповідати за обстановку на корті і навколо нього. Повноваження судді на вишці починаються з моменту виходу на корт перед матчем і закінчуються після закінчення матчу (Правила, п.17.2).

 

  1. РЕКОМЕНДАЦІЇ СУДДЯМ НА ВИШЦІ

 

3.1. Перед матчем суддя на вишці повинен:

 

3.1.1 отримати протокол матчу від головного судді (головного секретаря);

 

3.1.2 перевірити роботу лічильників очок;

 

3.1.3 переконатися, що стійки знаходяться на бічних лініях корту для парних ігор (Правила, п.1.5);

 

3.1.4 перевірити висоту сітки і переконатися у відсутності зазорів між кінцями сітки і стійками;

 

3.1.5 переконатися в наявності будь-яких розпоряджень повноважного організатора щодо потрапляння волана в перешкоди (наприклад, конструкції будівлі);

 

3.1.6 переконатися, що суддя на подачі і лінійні судді знають свої обов’язки і зайняли вірні позиції (Рекомендації, розділи 5 і 6);

 

3.1.7 переконатися в достатній кількості протестованих воланів (Правила, п.3), готових для використання під час матчу, щоб уникнути затримок під час гри.

 

(На свій розсуд суддя на вишці може делегувати обов’язки, описані в Рекомендаціях (п.п. 3.1.3, 3.1.4 та 3.1.7), судді на подачі, якщо він призначений);

 

3.1.8 перевірити, чи відповідає одяг гравців вимогам, що стосуються кольору, дизайну, написів і реклами, і переконатися в тому, що будь-які порушення усунуті (якщо вони були). За будь-якого рішення про невідповідність одягу Регламенту (або не повної відповідності) необхідно порадитися з головним суддею або тим, хто виконує його обов’язки, перед матчем або, якщо це неможливо, одразу ж після матчу;

 

3.1.9 провести жеребкування і переконатися, що сторона, яка виграла  жеребкування і сторона, що програла його правильно здійснюють свій вибір (Правила, п.6). Записати вибір сторін в протоколі.

 

3.1.10 Відмітити в парній грі імена гравців, які починають матч в правому квадраті подачі. Такі позначки необхідно робити на початку кожного гейму. Це дозволить в будь-який час перевірити, чи знаходяться гравці в правильних квадратах подачі.

 

3.2. На початку матчу суддя на вишці повинен представити учасників, використовуючи відповідні вирази, які наведені нижче, і вказати хто праворуч і хто зліва. (W, X, Y, Z — прізвища гравців і A, B, C, D — назви команд (міст), які вони представляють).

 

Одиночні ігри

 

Особисті змагання

 

«Пані та панове, праворуч від мене X, A; і зліва від мене Y, B. Подає X; нуль -нуль; Грайте »

 

Командні змагання

 

«Пані та панове, праворуч від мене X, який представляє A; зліва від мене Y, який представляє В. Подає A; нуль — нуль; грайте »

 

Парні ігри

 

Особисті змагання

 

«Пані та панове, праворуч від мене W, A і X, B; і зліва від мене Y, C і Z, D. X подає, Y приймає, нуль — нуль, грайте »

 

Якщо пари представляють одну команду (місто), оголошуйте назву команди (міста) після оголошення прізвищ обох гравців. Наприклад, «… справа від мене W і X, A»

 

Командні змагання

 

«Пані та панове, праворуч від мене W і X, які представляють A; зліва від мене Y і Z, які представляють В. X подає, Y приймає, нуль — нуль, грайте »

 

Проголошення фрази «Грайте» означає початок матчу.

 

3.3. Під час матчу

 

3.3.1. Суддя на вишці повинен:

 

3.3.1.1 користуватися стандартною суддівської термінологією (Правила, Додаток. 4);

 

3.3.1.2 записувати і оголошувати рахунок. Завжди називати рахунок гравця, що подає на початку;

 

3.3.1.3 під час подачі, якщо призначений суддя на подачі, фокусувати свою увагу на гравці, що приймає подачу. Суддя на вишці також може оголосити помилку при подачі, якщо вона не була помічена суддею на подачі.

 

3.3.1.4 за можливості стежити за показаннями лічильника очок; і

 

3.3.1.5 підняти праву руку над головою, якщо необхідна допомога головного судді.

 

3.3.2. Коли сторона програє розіграш волана і внаслідок цього втрачає право продовжувати подачу (Правила, п.п. 10.3.2, 11.3.2), оголосіть:

 

«Перехід подачі», потім рахунок.

 

При цьому спочатку оголосіть рахунок сторони, що подає і, якщо необхідно, одночасно вкажіть відповідною рукою в бік нової сторони, що подає.

 

3.3.3. Суддя на вишці повинен оголошувати «Грайте»:

 

3.3.3.1 для того щоб вказати, що матч або гейм почався або гейм почався після перерви або зміни сторін і триває;

 

3.3.3.2 для того щоб вказати, що гра відновилася після перерви; або

 

3.3.3.3 для того, щоб вказати гравцям, що суддя вимагає відновити гру.

 

3.3.4. «Фолт» оголошується суддею на вишці, коли допущено помилку, крім наступних вадків:

 

3.3.4.1 помилка того, хто подає (Правила, п.9.1) оголошена суддею на подачі згідно п.13.1 Правил. Суддя на вишці в цьому випадку оголошує «Оголошено фолт при подачі». Якщо допущена помилка при прийомі подачі, суддя на вишці оголошує «Фолт приймаючого»;

 

3.3.4.2 помилка, яка підпадає під п.13.3.1 Правил, при якій досить оголошення і сигналу лінійного судді (Рекомендації, п. 6.2); і

 

3.3.4.3 помилка, яка підпадає під п.п. 13.2.1, 13.2.2, 13.3.2 та 13.3.3 Правил повинна бути оголошена тільки, якщо треба дещо уточнити для гравців або глядачів.

 

3.3.5. Під час кожного гейму, коли рахунок у будь-якої зі сторін досягне 11 очок, оголосіть «Перехід подачі», якщо необхідно. Після цього відразу оголосіть рахунок і «Перерва», не зважаючи на оплески, так як цим встановлюється момент початку перерви, передбаченого п.16.2.1 Правил. Під час кожної перерви суддя на подачі, якщо він призначений, повинен забезпечити, щоб був протертий корт.

 

3.3.6. У перерві, коли рахунок в геймі досягає 11 очок (Правила, п.16.2.1), після закінчення 40 секунд оголошує:

 

«Корт … (номер), залишилося 20 секунд». Оголосити необхідно двічі.

 

У перервах (Правила, п.16.2.1) під час першого і другого гейму і в третьому геймі після того, як гравці помінялися сторонами, до гравця (пари гравців) можуть підійти не більше 2-х осіб. Покинути корт вони повинні, коли суддя оголосить «…, залишилося 20 секунд».

 

Щоб почати гру після перерви, повторіть рахунок, а потім оголосіть «Грайте».

 

Якщо гравці не скористалися перервою згідно п.16.2.1 Правил, гра в цьому геймі триває без перерви.

 

3.3.7. Продовжений гейм

 

3.3.7.1. Коли лідируюча сторона набирає 20 очок в кожному геймі, оголошується «… гейм пойнт …» або «… матч пойнт …» (якщо це можливо).

 

3.3.7.2. Якщо сторона набирає 29 очок в кожному геймі і для кожної сторони оголошується «… гейм пойнт …» або «… матч пойнт …» (якщо це можливо).

 

3.3.7.3. Оголошення, зазначені в п.п. 3.3.7.1 і 3.3.7.2 Рекомендацій, повинні слідувати за рахунком того, хто подає і перед рахунком того, хто приймає.

 

3.3.8. В кінці кожного гейму необхідно оголосити «Гейм» відразу після того, як завершився заключний розіграш, не залежно від оплесків. Це оголошення означає початок перерви, передбаченої п.16.2.2 Правил.

 

Після закінчення першого гейму, оголосіть:

 

«Перший гейм виграв (і) … [прізвище (і) гравця (ів) або команди (в командних змаганнях)] з рахунком …».

 

Після закінчення другого гейму, оголосіть:

 

«Другий гейм виграв (і) … [прізвище (а) гравця (ів) або команди (в командних змаганнях)] з рахунком …, рахунок геймів 1: 1 (якщо це має місце)».

 

Після закінчення першого гейму (і після другого гейму, якщо грається третій гейм) суддя на подачі, якщо призначений, повинен встановити знак, який позначає перерву, в центрі під сіткою і повинен забезпечити, щоб був протертий корт.

 

Якщо виграно гейм і матч в цілому, оголосіть:

 

«Матч виграв (і) … [прізвище (а) гравця (ів) або команди (в командних змаганнях)] з рахунком …».

 

3.3.9. У перервах між геймами (Правила, п.16.2.2) по закінченню 100 секунд оголосіть:

«Корт … (номер), залишилося 20 секунд». Оголосити необхідно двічі.

 

У перервах між геймами (Правила, п.16.2.2) після того, як гравці помінялися сторонами, до гравця (пари гравців) можуть підійти не більше 2-х осіб. Покинути корт вони повинні, коли суддя оголосить «…, залишилося 20 секунд».

 

3.3.10. На початку другого гейму оголосіть:

 

«Другий гейм, нуль — нуль, грайте»

 

Якщо буде третій гейм, на його початку оголосіть:

 

«Фінальний гейм, нуль — нуль, грайте».

 

3.3.11. У третьому геймі або в матчі з одного гейму, коли будь-яка зі сторін набере 11 очок (Правила, п.8.1.3), оголосіть «Перехід подачі», якщо необхідно, після цього оголосіть рахунок, а потім «Перерва, зміна сторін». На початку гри після перерви повторіть рахунок і потім оголосіть «Грайте».

 

3.3.12. Після закінчення матчу негайно віддайте заповнений протокол головному судді.

 

3.4. Ситуації, пов’язані з суддівством на лінії

 

3.4.1. Суддя на вишці повинен завжди дивитися на лінійного суддю (суддів), коли волан падає близько від лінії, а також завжди, коли волан падає в аут, навіть якщо далеко від лінії. У цьому випадку суддя на лінії несе повну відповідальність за прийняте рішення, крім п.3.4.2 Рекомендацій.

 

3.4.2. Якщо, на думку судді на вишці, суддя на лінії оголосив помилкове рішення, суддя на вишці оголошує:

 

3.4.2.1 «Поправка — поле», якщо волан потрапив в поле; або

 

3.4.2.2 «Поправка — аут», якщо волан потрапив в аут.

 

3.4.3. У разі відсутності судді на лінії або якщо суддя на лінії не бачив місце падіння волана, суддя на вишці негайно оголошує:

 

3.4.3.1 «Аут» перед оголошенням рахунку, коли волан падає за лінію; або

 

3.4.3.2 рахунок, коли волан падає в поле; або

 

3.4.3.3 «Спірний», коли суддя на вишці теж не бачив місце падіння волана.

 

3.5. Під час матчу можуть відбутися такі ситуації, розглянемо їх детально.

 

3.5.1. Гравець вторгається ракеткою над сіткою на сторону суперника або під сіткою, відволікаючи або заважаючи суперникові. У цьому випадку він несе покарання згідно п.п. 13.4.2 або 13.4.3 Правил відповідно.

 

3.5.2. При потраплянні волану з сусіднього корту, «спірний» не розігрується автоматично. «Спірний» не розігрується, якщо, на думку судді на вишці:

 

3.5.2.1 волан не був помічений гравцями; або

 

3.5.2.2 НЕ відвернув гравців від гри.

 

3.5.3. Гравець, що крикнув партнеру в момент удару по волану, не обов’язково вважається відволікаючим суперників. Вигуки «Не бий», «Помилка» і тому подібні вважаються відволікаючими, коли волан знаходитися на стороні суперника (Правила, п.13.4.5).

 

3.5.4. Гравці залишають корт

 

3.5.4.1. Слідкуйте, щоб гравці не покидали корт без дозволу судді на вишці, за винятком перерв, описаних в п.16.2 Правил (Правила, п.16.5.2).

 

3.5.4.2. Будь-якій стороні, що порушує, необхідно нагадати, що для того щоб покинути корт необхідний дозвіл судді на вишці (Правила, п.16.5.2). Якщо необхідно, треба застосувати п.16.7 Правил. Однак, дозволяється замінити ракетку поруч з кортом під час гри.

 

3.5.4.3. Під час гри гравцям дозволяється швидко скористатися рушником або попити з дозволу судді на вишці, не затягуючи гру.

 

3.5.4.4. Якщо необхідно протерти корт, гравці повинні знаходитися весь цей час на корті.

 

3.5.5. Затримки і припинення

 

Переконайтеся, що гравці спеціально не зволікають або припиняють гру (Правила, п.16.4). Необхідно припиняти будь-яке непотрібне ходіння навколо корту. Якщо необхідно, застосуєте п.16.7 Правил.

 

3.5.6. Підказки з-за меж корту

 

3.5.6.1. Підказки з-за меж корту (Правила, п.16.5.1) в будь-якій формі в той час, коли волан в грі, заборонені.

 

3.5.6.2. Впевніться, що:

 

тренери сидять на спеціально відведених для них місцях, а не стоять уздовж корту під час матчу, за винятком дозволених перерв (Правила, п.16.2);

ніхто з тренерів не перешкоджає грі і не відволікає гравців.

3.5.6.3. Якщо, на думку судді на вишці, гра була перервана або гравця сторони суперника відволік тренер іншої команди, повинен бути призначений «спірний» (Правила, п.14.2.5). Необхідно відразу ж запросити головного суддю. Головний суддя може зробити попередження тренеру.

 

3.5.6.4. Якщо такий інцидент повторюється, головний суддя може запропонувати тренеру покинути зал, якщо необхідно.

 

3.5.7. Заміна волану

 

3.5.7.1. Заміна волану під час матчу має бути виправданою. Суддя на вишці повинен вирішити, чи необхідна заміна волану.

 

3.5.7.2. Волан, швидкість або особливості польоту якого навмисно змінені (волан зім’ятий, порваний або ін.), Повинен бути замінений, а до винного може бути застосовано покарання відповідно до п.16.7 Правил, якщо необхідно.

 

3.5.8. Травма або хвороба під час матчу

 

3.5.8.1. Травма або хворобливий прояв під час матчу вимагає особливої ​​уваги. Суддя на вишці повинен визначити серйозність проблеми якомога швидше. Якщо необхідно, запросити головного суддю на корт.

 

3.5.8.2. Головний суддя повинен вирішити чи потрібно запрошувати лікаря змагань або когось іншого на корт. Лікар змагань повинен оглянути гравця і проконсультувати його з приводу серйозності травми або хворобливого стану. При кровотечі гру потрібно призупинити до тих пір, поки вона не буде зупинена або рана не буде відповідним чином захищена.

 

3.5.8.3. Головний суддя повинен повідомити суддю на вишці з приводу часу, наданого гравцеві для відновлення гри. Суддя на вишці повинен стежити за часом, що залишився.

 

3.5.8.4. Суддя на вишці повинен переконатися, що протилежна сторона не виявилася в невигідному становищі. Відповідно повинні бути застосовані пункти Правил 16.4, 16.5, 16.6.1 та 16.7.

 

3.5.8.5. При травмі, хворобливому прояві або при інших непередбачених ситуаціях запитаєте гравця:

 

«Ви відмовляєтесь продовжувати гру? »

 

І якщо відповідь позитивна, оголосіть:

 

«… (прізвище гравця / команди) відмовився від продовження зустрічі, матч виграв … (прізвище гравця / команди) з рахунком … (рахунок кожного гейму)».

 

3.6. призупинення гри

 

Якщо гра припинена, оголосіть:

 

«Гра призупинена»

 

і запишіть рахунок, хто подає і приймає, правильні поля подачі і сторони. Коли гра поновлюється, відзначте тривалість припинення, переконайтеся, що гравці зайняли правильні позиції і запитайте:

 

«Ви готові?»

 

Потім оголосіть «… (рахунок), грайте»

 

3.7. Неспортивна поведінка

 

3.7.1. Запишіть і повідомте головному судді про випадок неспортивної поведінки і вжиті заходи.

 

3.7.2. Неспортивна поведінка між геймами розглядається як неспортивна поведінка під час гри. Суддя на вишці оголошує рішення на початку наступного гейму. оголосіть

 

«… гейм, рахунок нуль-нуль».

 

Далі слідує оголошення, відповідне пунктам Рекомендацій

 

3.7.3 — 3.7.5.

 

Оголосіть «Грайте».

 

Потім, якщо необхідно, оголосіть «Перехід подачі» і рахунок.

 

3.7.3. Коли суддя на вишці повинен вживати заходів у зв’язку з порушенням пунктів 16.4, 16.5 або 16.6 Правил, виносячи попередження порушнику (Правила, п.16.7.1.1.), Скажіть «Підійдіть до мене», звертаючись до винного гравця, і оголосіть:

 

«… (прізвище гравця) — попередження за неспортивну поведінку»,

 

одночасно піднімаючи праву руку з жовтою карткою над головою.

 

3.7.4. Коли суддя на вишці повинен вживати заходів у зв’язку з порушенням пунктів 16.4, 16.5 або 16.6 Правил, виносячи попередження порушнику, який раніше був попереджений (Правила, п.16.7.1.2.), Скажіть «Підійдіть до мене», звертаючись до винного гравця, і оголосіть:

 

«… (прізвище гравця) — фолт за неспортивну поведінку»,

 

одночасно піднімаючи праву руку з червоною карткою над головою.

 

3.7.5. Розглянемо випадок, коли суддя на вишці повинен вживати заходів у зв’язку з грубим або постійно повторюваними порушеннями пунктів 16.4, 16.5, 16.6 Правил або порушенням пункту 16.2 Правил. Суддя на вишці виносить покарання порушникові (Правила, п.16.7.2) і негайно доповідає про порушника головному судді для розгляду ним питання про дискваліфікацію гравця. Каже «Підійдіть до мене», звертаючись до винного гравця, і оголошує:

 

«… (прізвище гравця) — фолт за неспортивну поведінку»,

 

одночасно піднімаючи праву руку з червоною карткою над головою і запрошуючи головного суддю.

 

3.7.6. Коли головний суддя приймає рішення дискваліфікувати порушника, він передає чорну картку судді на вишці. Суддя на вишці повинен сказати «Підійдіть до мене», звертаючись до винного гравцеві, і оголосити:

 

«… (прізвище гравця) — дискваліфікований за неспортивну поведінку»,

 

одночасно піднімаючи праву руку з чорною карткою над головою.

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОРАДИ СУДДЯМ НА ВИШЦІ

 

У цьому розділі даються загальні поради, яким повинні слідувати судді на вишці.

 

4.1. Знайте і розумійте Правила гри в бадмінтон.

 

4.2. Оголошуйте швидко і впевнено, але якщо допустили помилку — визнайте її, вибачитеся і виправте.

 

4.3. Робіть усі заяви і оголошення рахунку чітко і досить голосно, щоб чули гравці і глядачі.

 

4.4. Не оголошуйте «фолт» і продовжуйте гру, якщо ви сумніваєтеся чи було порушення Правил.

 

4.5. Ніколи не запитуйте думку глядачів і не піддавайтеся їх впливу і зауваженням.

 

4.6. Мотивуйте, яке ви прийняли рішення, рішенням інших суддів, наприклад, визнаючи рішення суддів на лініях і встановлюючи робочі взаємини з ними.

 

 

  1. ІНСТРУКЦІЇ СУДДЯМ НА ПОДАЧІ

 

5.1. Суддя на подачі повинен сидіти на низькому стільці біля стійки, переважно навпроти судді на вишці.

 

5.2. Суддя на подачі несе відповідальність за правильність виконання подачі (Правила, п.9.1). Якщо при виконанні подачі допущена помилка, оголосіть голосно «Фолт» і використовуйте відповідний сигнал рукою, щоб позначити тип порушення.

 

5.3. Прийняті сигнали рукою:

 

Правила, п.9.1.1

 

 

Жодна зі сторін не повинна навмисно затримувати подачу,

 

якщо гравець, що подає і приймаючий готові до подачі.

 

Правила, п.9.1.7

 

Як тільки гравці готові до подачі, перший рух вперед ракетки того, хто подає — є початком подачі.

 

Рух ракетки вперед повинен тривати безперервно.

 

Правила, п.п. 9.1.2 і 9.1.3

 

 

Якась частина ступні ноги (ніг) не знаходилася у квадраті подачі

 

або не знаходилася в нерухомому положенні при виконанні подачі.

 

Правила, п.9.1.4

 

 

Удар ракеткою був виконаний не по голівці волана.

 

Правила, п.9.1.5

 

 

Весь волан повинен знаходитися нижче талії гравця, що подає в момент удару по ньому.

 

Правила, п.9.1.6

 

 

У момент удару по волану стрижень ракетки не був спрямований вниз.

 

 

5.4. Суддя на вишці може доручити судді на подачі додаткові функції, за умови, що про це (до початку матчу) сповіщені гравці.

  1. ІНСТРУКЦІЇ СУДДЯМ НА ЛІНІЇ

 

6.1. Судді на лінії повинні сидіти на стільцях на продовженні своїх ліній, як показано на діаграмах нижче, переважно на боці, протилежному від судді на вишці.

 

6.2. Суддя на лінії повністю відповідальний за лінію (і), доручену йому, за винятком випадку, коли суддя на вишці змінює рішення судді на лінії, якщо, на його думку, суддя на лінії оголосив помилкове рішення.

 

6.2.1. Якщо волан впав за межами корту, байдуже, як далеко, оголосіть «Аут» швидко і досить голосно, щоб бути почутим гравцями і глядачами, і одночасно сигналізуйте про це, витягнувши обидві руки в сторони горизонтально, так, щоб це міг бачити суддя на вишці .

 

6.2.2. Якщо волан впав в межах корту, суддя на лінії не повинен нічого говорити, а тільки вказати на лінію правою рукою.

 

6.3. Якщо ви не бачили місця падіння волана, проінформуйте про це негайно суддю на вишці, закривши руками очі.

 

6.4. Не робіть ніяких оголошень і не подавайте сигналів, доки волан не торкнеться поверхні корту.

 

6.5. Робіть завжди оголошення, не чекаючи рішення судді на вишці, наприклад, в разі, коли волан торкнувся гравця.

 

6.6. Прийняті сигнали руками:

 

ВОЛАН В АУТІ

 

 

Якщо волан впав за межами корту, байдуже, як далеко, оголосіть «Аут» швидко і досить голосно, щоб бути почутим гравцями і глядачами, і одночасно сигналізуйте про це, витягнувши обидві руки в сторони горизонтально, так, щоб це міг бачити, суддя на вишці.

 

ВОЛАН В ПОЛІ

 

 

Якщо волан впав в межах корту, нічого не говоріть, а тільки вкажіть на лінію правою рукою.

 

НЕ БАЧИВ

 

 

Якщо ви не бачили місця падіння волана, проінформуйте про це негайно суддю на вишці, закривши очі руками.

 

 

 

ПОЗИЦІЇ СУДДІВ НА ЛІНІЇ

 

На практиці рекомендується, щоб місця для суддів на лінії знаходилися на відстані 2,5 — 3,5 м від меж корту, і, у всіх випадках, були захищені від вторгнення сторонніх, наприклад, фотографів.

 

Х — позначає позицію судді на лінії.

 

Одиночні ігри

 

Парні ігри